Informacje ogólne - Wielkie Księstwo Liechtensteinu
#1
Wielkie Księstwo Liechtensteinu
NPCe jednoprowowe nie kierują się zasadami dotyczącymi progów WP dla społeczeństwa. Tzn. proszę pamiętać, że "zamożność" dla jednoprowowych wynika wyłącznie ze stosunku WP/ludność - aczkolwiek ma to znaczenie wyłącznie fabularne.

[Obrazek: ag0un4t.png]

Dane ogólne:
WP: 12 WP
Ludność: 1,5 mln


Starożytne centrum europejskiej kultury, położone w malowniczej dolinie Vaduz. Od tysięcy lat we władaniu starożytnego rodu Liechtensteinów - niektórzy mówią, że wręcz od czasów przed Upadkiem! - znane jako centrum kultury i dyplomacji. Miejsce niezliczonych konferencji dyplomatycznych, zawiązywanych (i zrywanych) sojuszu. W starożytnych czasach książęta Liechtenstein bywali władcami całej tzw. dawnej Austrii, Bawarii, Tyrolu i Helwetii, bywali lennikami lub sprzymierzeńcami imperiów, najbardziej znani w tej roli jako Pierwsi Sojusznicy Cesarstwa Zurychowiańskiego (na przełomie czasów starożytnych i tzw. ostatnich mrocznych wieków).
Współcześnie Liechtenstein stał się znany jako miejsce zorganizowania Sojuszu Przeciw Piratom - i występujący jako jego prowodyr i lider… mimo braku dostępu do morza zdecydowanie się na to lepiej nadający niż rzesze finansujących kupców i bankierów (a dzięki brakowi dostępu do morza mogący być bardzo odważnym liderem, przynajmniej w dyplomacji).

Poza samym miejscem, Liechtensteińscy dyplomaci (nie tylko z Księstwa, ale też szkoleni w tamtejszych szkołach) cieszą się zasłużoną sławą na całym świecie.

Mechanicznie:
Wpływ potrzebny by Wielkie Księstwo Liechtensteinu znalazło się w strefie Wpływów: 10
Uwaga: reputacja ma znaczenie.

LUBI: Przestrzeganie praw międzynarodowych i zasad*, legitymizm, pokazywanie swego bogactwa z dobrym smakiem.
NIE LUBI: Łamania umów i paktów*, parweniuszy, komunistów i biedaków.

*uwaga: MG będzie tu stosował się co do ducha, nie litery. Wszelkie wybiegi, sztuczki i dowody proszę zachować dla propagandy**, nie tutaj.
** to obowiązuje co do zasady wszędzie, ale warto pisać w każdym możliwym miejscu, że propagandy nie stosuje się na MG, bo to grozi śmiercią lub trwałym kalectwem kraju.

------

Wszystkie państwa, które mają Wpływ "10" (wraz z reputacją) w Liechtensteinie (i mają reputację nieujemną): 

+ 3KP co turę
+ tyle K+, ile mają reputacji.

Państwo, które jako pierwsze osiągnie 10 Wpływu (wraz z reputacją), ORAZ ma co najmniej 2 punkty reputacji, jest uznane za DOMINUJĄCE. Status DOMINUJĄCEGO utrzymuje się przez 3 tury, po czym po raz kolejny jest sprawdzany w porównaniu z innymi państwami (czy ktoś nie ma więcej Wpływu ponad 10). Status można stracić w trybie natychmiastowym (od kolejnej tury), jeśli wartość reputacji kraju DOMINUJĄCEGO spadnie poniżej 2. Państwo, które jest DOMINUJĄCE uzyskuje następujące zdolności:
(+) Zatwierdzenie embarga przeciwko krajowi DOMINUJĄCEMU automatycznie kosztuje 15KP więcej (przynajmniej 15KP). Jeśli embargo trwało w momencie rozpoczęcia DOMINACJI kraju embargowanego nad Liechtensteinem, należy wydać 15 KP na podtrzymanie embarga - inaczej przestanie trwać.
Jeśli DOMINACJA nad Liechtensteinem zniknie (z innego powodu niż upadek kraju lub Liechtensteinu), a embargo trwa, kraj embargujący DOMINUJĄCEGO otrzymuje zwrot w ilości 15 KP.
(+) Jeśli kraj DOMINUJĄCY nie otrzymał w turze PP za pokój, ale prowadzi wyłącznie wojnę obronną / wojny obronne [decyzja MG, czy zalicza], to otrzymuje +1 stabilności LUB +10KP (do każdorazowego wyboru)
(-) Jeśli kraj DOMINUJĄCY nie otrzymał w turze PP za stabilność, otrzymuje -1 Wpływu w Liechtensteinie. Zły Image.

Kraj DOMINUJĄCY nie ma absolutnie żadnych dodatkowych korzyści mechanicznych z dominowania Wielkiego Księstwa Liechtensteinu (w tym tych zapisanych w zasadach). Możliwe jest uzyskanie pewnych koneksji dyplomatycznych, ale nie jest to automatyczne i zależy również od poziomu wpływu (i zwłaszcza reputacji).
Odpowiedz