Q&A do edycji Nandan
(2022-03-20, 18:57)Gandzia napisał(a):
Cytat:
  • Inwestycje w kulturę - 2x większy przyrost kultury z ludności w przyszłej turze (soc, kon, nac)

W 2206 zmieniłem politykę kraju na powyższą. Cecha zaczyna działać w 2207. Czy dobrze rozumiem, że w związku z pogrubionym dodatkową kulturę dostaję w 2208?

nie wiem co jest pogrubione, bo nic nie pogrubiłeś, ale domyślam się że "w przyszłej turze". W związku z tym - tak, K+ x2 masz w 2208, polityka dotychczasowa daje bonusy na budżet 2206 włącznie. W 2207 musisz sobie radzić na przyszłych obietnicach!
Odpowiedz
Q: Czy można rozpuszczać specjalne obligacje?
A: Tak, ale jeśli korzystają z kapitału krajowego, to tracisz WP, co pokrywa od razu i kapitał i spłatę. Jeśli korzystasz z rynku "Ziemskiego" (masz odpowiednie możliwości) albo "ogólnonandańskiego" (i jesteś odpowiednio wiarygodny w tej materii), możesz pożyczać pieniądze płacąc co turę odsetki. W obu wypadkach każda kolejna pożyczka ma coraz gorsze warunki (w wypadku WP za kasę: aż do, na samym dole, zamiany 1WP =1 mln $ od razu. Nie wiem czy warto).

Q: można nie spłacić pożyczki?
A: Nie spłacenie pożyczki z kapitału "pozakrajowego"... no można tak zrobić. Ale myślę że za każde niespłacone 10 mln $ dosram -1 stabilności, gracz musi sam oszacować czy worth deal. A i do tego dojdzie skasowanie wszystkich cech które dają bonusy dochodowe za coś poza krajem.
Odpowiedz
Q: Sorry Prehi nic nie rozumiem z tych pożyczek krajowych. Rozpiszesz inaczej?
A:
Dobra. To tak. Rozpisujesz obligacje - np na 40 mln $.
MG mówi - dobrze, -8WP.
Czemu WP?
WP to potencjał finansowo-produkcyjny państwa; pobierając kasę z własnego rynku kapitałowego, zabierasz możliwości inwestycyjne i zdolności do płacenia podatków w kraju. I MG po prostu nalicza Ci po przeliczniku stanowczo niższym niż 7mln $ za 1WP. Niższym, bo to musi być mniej opłacalne niż kupowanie WP w keynesizmie z polityką "inwestycji w prowincje".
Przy czym, przy dużej skali pożyczki MG może dowalić stabhita (warto w pożyczce zaznaczyć, czy chcesz go dobrowolnie, np za lepszy stosunek przeliczenia), bo "nasz kraj potrzebuje kasy, aj waj, co będzie z emeryturami i pensjami dla bibliotekarzy?".
A każda kolejna "pożyczka" (per se ją spłacasz w WP, więc, jest od razu spłacana) jest o gorszym przeliczniku - można to właśnie poprawić za pomocą stabhita, lub KP. KP w ilości mniejszej niż wielokrotność 20 to wydasz i MG nie uwzględni.

Mam nadzieję że teraz jaśniej.
Odpowiedz
Jest pewna kontrowersja związana z eventami. Czasami pojawia się pytanie:
"Jak miałem się przed tym zabezpieczyć? Czemu nie było ostrzeżenia?"
Przy tym drugim to nie zawsze się zgodzę, ale co do zabezpieczania pragnę zauważyć, że dawane przeze siebie eventy dzielę na: będące skutkami działań graczy, neutralne, pozytywne i negatywne. I ogólnie, jak masz event negatywny, to nie możesz się przed nim zabezpieczyć. Jak będzie miał idealne państwo, to spadnie Ci na stolicę deszcz meteorytów [ale że nie ma idealnych państw, to by raczej oznaczało że miałem mało czasu].

Ogólnie więc, oczywiście, jak event mówi o jakiś problemach, to warto i należy je rozwiązać, czasem można zapytać MG, ale jeśli mowa o tym czemu coś negatywnego i jak się zabezpieczyć, to mogę tylko zacytować "Serce Mroku" Dukaja:

"Któraś strona monety musi być na dole i nie ma dla niej żadnego: dlaczego?"
Odpowiedz
Q: Rabbi, aj waj, a co z wymaganiami techów specjalnych? Czy jak sąsiad Zimmerman pokroił kraken do badań, a dał mi wyniki swoich badań, to ja też muszę kroić? Bo złapanie kraken, krojenie, aj waj, to wielka suma!
A: Mosze, weź się uspokój, wrzuć monetę do skarbonki i już Ci odpowiadam. Nie miedziaka, tylko srebrnika, pazerny żydzie. Nu, więc jak sąsiad pokroił kraken, a daje Ci plany, to wystarczy że zapewni Ci dostęp do tego wyszło z krojenia kraken. No bo jak byś miał choćby dwa razy odkryć ruiny Cthylla Sapiens, ha? Ile tu ich może być, ha, Mosze? Więc jak sąsiad da Ci dostęp do wyników spełnienia "fabularnych wymagań technologii", na przykład "wymaga posiadania mało naruszonego, w dobrym stanie ciała Krakena Głębokiego - wielkiego okazu pełnomorskiego", to to starczy. Ale jakbyś miał po temu opracować technologię, na przykład "silniki rakietowe" to już tak się nie da.
No, paszoł do doma, a następnym razem przynieś więcej srebrników.
Odpowiedz
Q: dałem akcję rozpoznanie! Ło panie, kiedy dostanę wyniki, na pewno tak bym mógł zmienić rozkazy, na przykład przed deadlinem?
A: wyniki wszelkiego wywiadu co do zasady są po deadline na rozkazy. W wypadku rozpoznania też.
Problem w tym, że rozpoznanie operuje na aktualnym położeniu wojsk przeciwnika. Ale że poznaję je dopiero z rozkazów, akcja "rozpoznanie" może nie być rozstrzygalna aż do deadline handlowego, jakby cel wrzucił rozkazy np 10 minut przed końcem tury. Tak naprawdę by to działało, musiałaby być tura reakcji wojennej (ale za ten pomysł zostałem zhejtowany, więc chyba nie jest rozwiązaniem). Do tego jeszcze jest to, że w turze reakcji wojennej cel mógłby ponownie zmienić rozkazy, zwłaszcza jakby był atakowany...
...ogólnie rozpoznanie przydaje się bardziej do budowania obrazu obronności wrażego kraju, niż informacji o aktualnych miejscach dyslokacji. TBH, że od przyszłej tury będzie działał na zasadzie "ustawienia z poprzedniej tury", bo deadline wywiadowczy przenosimy do terminu deadline handlowego.

A jak ktoś ma problem z tym że rozpoznanie nie daje aktualnych wyników, to z uwagi na to że zostałem zhejtowany za pomysł który mógłby choć częściowo dać mu inny sens, to mam głęboko w zadku że ktoś ma z tym problem. Ja już tego nie zamierzam naprawiać.
Odpowiedz
Z cyklu: gracz powinien zapytać, ale mu się nie opłacało, to teraz ma w dupę.

Q: Czy do "Zablokowania operacji" używamy siatki w kraju który blokujemy?
<<pół strony A4 czemu powinno tak być>>
A: nie.
Odpowiedz
Jeżeli zbuduję kosmodrom to czy przy mojej reputacji zapewnia mi:
a) Pospieszny wyjazd obywateli? - (+300 +(- 5)*200) = -700tys.
b) Pospieszne wycofywanie inwestycji i ucieczkę majątku magnatów? - (+4 + 3 * (-5)) = -11%

Czy reputację traktujemy jako bezwzględną bo zaczynam handel z np. koreą północną? i podobnymi reżimami?
Pytam z ciekawości bo w sumie to rozbawiła mnie ta opcja Wink nie to bym budował

Jak co: Sprawdziłem pobieżnie szukajką czy w Q&a takiego pytania nie było.
Odpowiedz
(2022-05-01, 21:29)Enter napisał(a): Jeżeli zbuduję kosmodrom to czy przy mojej reputacji zapewnia mi:
a) Pospieszny wyjazd obywateli? - (+300 +(- 5)*200) = -700tys.
b) Pospieszne wycofywanie inwestycji i ucieczkę majątku magnatów? - (+4 + 3 * (-5)) = -11%

Czy reputację traktujemy jako bezwzględną bo zaczynam handel z np. koreą północną? i podobnymi reżimami?
Pytam z ciekawości bo w sumie to rozbawiła mnie ta opcja Wink nie to bym budował

Jak co: Sprawdziłem pobieżnie szukajką czy w Q&a, takiego pytania nie było.

Dochód / przyrost ludności z kosmodromu jest nieujemny, czyt. przy reputacji -2 i niżej spada do zera.

Korea Północna jest etatowym totalitaryzmem Ziemi i straszy USA nuke'ami gdy z Chin wyślą im pilny telegram. TBH mało kto się tym straszeniem martwi, tylko właściciele budek z kebabami przy strefie zdemilitaryzowanej (ich może nie sięgnąć tarcza p-rakietowa), ale tak to wygląda.
(Korei Północnej i podobnych reżimów nie stać na kosmodrom. Chyba że mówisz o prawdziwych "zuach", np... Chiny. Ale oni... wait... chyba oni z Azylem nie pohandlują...)
Odpowiedz
Zasięg dla lotnictwa oznacza 1 zasięgu = 4 prowincje lub pół akwenu wodnego

Czy akweny rzeczne liczymy w tym wypadku tak samo jak morza? Jeśli tak, to można czasem sporo zaoszczędzić lecąc nad rzeką xD
Odpowiedz